Zoran Mušič, Deklica na postelji, okoli 1940, gvaš
Foto 1: Zoran Mušič, Deklica na postelji, okoli 1940, gvaš
18. Maj 2022

Torek, 24. maj, ob 18.00, Glazerjeva dvorana, Likovno razstavišče

Ob odprtju razstave Franc Kozjek. Od slike do zbirke prirejamo pogovor z zbirateljem dr. Kozjekom.

Dr. Franc Kozjek, magister farmacije in zaslužni profesor Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani, je v petdesetih letih zbral preko 200 likovnih del 150-ih avtorjev. Ustvaril je obsežno zasebno zbirko, katere sestavni del je tudi spremno dokumentarno gradivo, ki ga poleg osnovnih podatkov o delih bogatijo zapisi o pogovorih z avtorji – v njihovih ateljejih ali domačem okolju. V dveh knjigah z naslovoma Od slike do zbirke I. in II je tako zbral zgodbe, ki nudijo vpogled v ustvarjalni proces in razmišljanja umetnikov. Gre za dragoceno zbirko in pomembna pričevanja, ki so obogatila literaturo o izbranih likovnih ustvarjalcih konca 20. in začetka 21. stoletja.

Z dr. Kozjekom se bosta pogovarjala muzejska svetnica Meta Gabršek Prosenc in akademski slikar Boris Zaplatil.