FRANC KOZJEK; OD SLIKE DO ZBIRKE
Foto 1: Zoran Mušič, Deklica na postelji, okoli 1940, gvaš
18. Maj 2022

Dr. Franc Kozjek, magister farmacije in zaslužni profesor Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani, je v petdesetih letih zbral preko 200 likovnih del 150-ih avtorjev. Ustvaril je obsežno zasebno zbirko, katere sestavni del je tudi spremno dokumentarno gradivo, ki ga poleg osnovnih podatkov o delih bogatijo zapisi o pogovorih z avtorji – v njihovih ateljejih ali domačem okolju. V dveh knjigah z naslovoma Od slike do zbirke I. in II je tako zbral zgodbe, ki nudijo vpogled v ustvarjalni proces in razmišljanja umetnikov. Gre za dragoceno zbirko in pomembna pričevanja, ki so obogatila literaturo o izbranih likovnih ustvarjalcih konca 20. in začetka 21. stoletja.

Ob odprtju razstave se bosta z dr. Kozjekom pogovarjala muzejska svetnica Meta Gabršek Prosenc in akademski slikar Boris Zaplatil.

Na ogled od 24. maja do 20. junija, Likovno razstavišče