Vabilo
14. Oktober 2022

Knjižno razstavišče

Avtorica gostujoče razstave, ki jo je ob 200. obletnici Medlovega rojstva pripravila Medlova univerza v Brnu, je Lucia Sefertova. Predstavlja osebnost in delo enega najslovitejših znanstvenikov češke zgodovine in je na Češkem na ogled že od lanske jeseni.

Prikazuje znanstvenikovo življenje od otroštva, študijskih let na Češkem in Dunaju ter vstopa v samostan, do prizadevanj postati učitelj. Osredotoča se na Mendlovo raziskovalno dejavnost o prenašanju dednih lastnosti ter obsežne poskuse križanja graha, nakaže pa tudi njegove »naslednike« Huga de Vriesa, Carla Ericha Corrensa, Ericha von Tschermaka, ki so leta 1900 neodvisno drug od drugega potrdili Mendlova odkritja in zaključke. Opomni še na odnos nacizma in komunizma do genetike in prikaže njeno uporabo na različnih področjih, denimo v kmetijstvu, kriminalistiki, medicini, arheologija ...

Na ogled do 30. novembra.