Knjižno razstavišče
03. Februar 2022

IZ ZAPUŠČINE MAKSA KAVČIČA

Ob slovenskem kulturnem prazniku 2022 smo v Univerzitetni knjižnici Maribor prejeli dragoceno darilo – del zapuščine slovenskega slikarja, scenografa, restavratorja in pedagoga Maksa Kavčiča. Gradivo je UKM podarila umetnikova hčerka akademska kiparka Metka Kavčič. Izbor iz zapuščine vam ponujamo na ogled v Knjižnem razstavišču.

Priprava in izbor: dr. Vlasta Stavbar in akad. kiparka Metka Kavčič.

O zapuščini:

Zapuščina obsega raznovrstno gradivo. Glede na obliko so: rokopisi, tipkopisi, tiskovine, uradni dokumenti (indeksi, različne izkaznice, diplome in priznanja), skice in fotografije. Zapuščina predstavlja vpogled v Kavčičevo osebno življenje, slikarsko in pedagoško delo ter z nekaj drobci tudi bogato scenografsko in konservatorsko delo. Zanimiv sklop predstavlja več kot 300 pisem s sodobniki ter nekaj sto fotografij in albumov iz različnih obdobjih.

Zapuščina bo uvrščena v Rokopisno zbirko UKM.

Na ogled bo tudi projekcija: Arhivski video Maksa Kavčiča. Dolžina videa je 10 min in 51 sec.

Vsebina:

1. Maks Kavčič v ateljeju v Ulici kneza Koclja okoli leta 1960, črno-bel film
2. Z družino v parku, barvni
3. Prvi šolski dan Metke Kavčič
4. Z družino v ateljeju na Partizanski cesti

Pripravil: Branimir Ritonja, BlackLight
Društvo za promocijo vizualnih umetnosti, filma in videa

Dogodek ob razstavi bomo priredili, ko bodo epidemiološke razmere to dopuščale.

Razstava bo na ogled od 7. 2. do 16. 4. 2022.

Fotografija Maksa Kavčiča je iz njegove zapuščine.