PRVA KONFERENCA DAN ODPRTE ZNANOSTI
18. Oktober 2022

11. oktobra 2022 se je v Ljubljani odvila prva konferenca Dan odprte znanosti, v so-organizaciji Akademske in raziskovalne mreže Slovenije – Arnes, Univerzitetne knjižnice Maribor ter Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Konferenca predstavlja enega od prvih dejanj od ustanovitve Slovenske skupnosti odprte znanosti, katere namen je razvoj in spodbujanje uporabe odprte znanosti v Sloveniji. Ustanovitev Slovenske skupnosti odprte znanosti so s svojimi nagovori počastili pomembni gostje in predstavniki Evropske komisije, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, združenja Evropskega oblaka odprte znanosti (EOSC), predstavniki dveh vodilnih in sočasno javnih slovenskih univerz ter ostali pomembni mednarodni in domači govorci, kar kaže na pomembno prelomnico v slovenskem in nenazadnje evropskem znanstveno-raziskovalnem prostoru.

Prvi Dan odprte znanosti, ki je potekal v okviru letne konference Mreža znanja v organizaciji Akademske in raziskovalne mreže – Arnes, je naslovil zaveze Evropskega raziskovalnega prostora (ERA) in tako pričel s tlakovanjem poti do usklajenega napredka slovenskega raziskovalnega prostora v kontekstu odprte znanosti, podatkovne pismenosti in dotočnih evropskih smernic. Konferenčno dogajanje je pomemben prispevek k začetku formalnega povezovanja odločevalcev in oblikovalcev politik, raziskovalcev, pedagogov in ponudnikov storitev. Rdečo nit predstavlja oblikovanje spodbudnega raziskovalnega okolja z upoštevanjem načel FAIR, ki jih predstavljajo štirje gradniki: najdljivost (angl. Findability), dostopnost (angl. Accessibility), interoperabilnost (angl. Interoperability), ter ponovna uporabnost (angl. Reusability). Znanstveni ekosistem FAIR tako prispeva k dolgotrajnosti znanstvenih rezultatov in pospešuje dostop do znanja ob sočasni transparentnosti raziskovanega dela.