- O knjižnici
- Storitve
- Vpis
- Iskanje, izposoja gradiva
- Podaljševanje, rezervacije gradiva
- Prevzem gradiva v ČUKomatu
- Prilagojene storitve za uporabnike s posebnimi potrebami
- Strokovno referentstvo
- Oddaljen dostop do e-virov
- Odprta znanost
- Bibliografije
- Medknjižnična izposoja
- CIP in obvezni izvod
- Izobraževanje uporabnikov
- Predlog za nakup
- Reproduciranje gradiva
- Oddajanje Glazerjeve dvorane
- Vprašaj knjižničarja
- Zbirke
- Kisum
- Domoznanstvo
- Pomoč
V SLUŽBI MESTA: Milan Apih – MED KULTURO IN POLITIKO
05. Februar 2025
Ponedeljek, 10. februar 2025, 17.00, Glazerjeva dvorana
V ciklu Spominjanja bomo tokrat govorili o borcu, terencu ter kulturniku pri slovenskih in hrvaških partizanih Milanu Apihu (1906–1992). Apih je leta 1925 končal mariborsko učiteljišče ter ob učiteljevanju (Hoče, Kungota itd.) deloval v zvezi Svobod in pri Sokolih. Vključil se je v delavsko gibanje in si v vročem letu 1934 pridelal štiri leta robije, v okviru katere je opravil »rdečo univerzo« in se povezal z revolucionarno tovarišijo. Po izpustitvi je organiziral delavsko podjetje Joštov mlin in deloval v antifašistični fronti, zato so ga internirali v Bileći, kjer je nastala njegova »Bilečanka«.
Po vojni je bil več let na funkcijah v Beogradu, leta 1954 pa je postal direktor Radia Ljubljana. Kmalu je postal predsednik mariborskega okraja, s 330.000 prebivalci največjega v državi, vendar se je zameril Titu in šel med poslance. Njegova zadnja funkcija je bila članstvo v ustavnem sodišču. Vseskozi je po malem pesnikoval, pisal igre in scenarije, objavljal kritične članke ter knjige memoarske literature. Aktiven je bil v osemdesetih, ko je nastajala zamisel in se je odločalo o samostojni Sloveniji.
Očeta bo predstavil Jure Apih, ekonomist in vodilni strokovnjak za marketing in oglaševanje (Studio Marketing, Marketing Magazin), urednik Teleksa in direktor Dela ter ustanovitelj Zlatega bobna. Avtor več knjig in množice člankov. Skupaj bomo razpredli mariborska leta Milana Apiha.
Organizatorji dogodka so Univerzitetna knjižnica Maribor, JSKD Maribor in Zveza kulturnih društev Maribor.
Veseli bomo vašega obiska!